Education International

Indian Contingent at Olympic Games Tokyo 2020 – DAY 10

Olympic Games Tokyo 2020 – DAY 7

Mumbai

Indian Contingent at Olympic Games Tokyo 2020 – DAY 10* – Monday 2nd August 2021 

*The schedule is subject to change basis IOC feed

 

Indian Contingent at Olympic Games Tokyo 2020 – DAY 10 SCHEDULE

Monday, 2nd August 2021

START TIME

SPORT

EVENT

ATHLETE

7:24 AM

ATHLETICS Women’s 200m Round 1 (Heats) Dutee Chand (Heat 4)

8:30 AM

HOCKEY Women’s Quarter-Final Australia v India

1:20 PM

SHOOTING 50m Rifle 3 Positions Men’s Final Aishwary Pratap Singh Tomar & Sanjeev Rajput
(TBC if athlete qualifies)

1:30 PM

EQUESTRIAN Eventing Jumping – Individual Qualifier Fouaad Mirza

3:55 PM
onwards

ATHLETICS Women’s 200m Semi-Finals Dutee Chand (TBC if athlete qualifies)

4:30 PM

ATHLETICS Women’s Discus Throw Final Kamalpreet Kaur

5:15 PM

EQUESTRIAN Eventing Jumping – Individual Final Fouaad Mirza (TBC if athlete qualifies)
       

INTERNATIONAL ATHLETES SCHEDULE

5:30 AM
onwards

ATHLETICS Athletics Morning session Najma Parveen (Pak) – 200m Heats – 7:08 AM
Men’s Long Jump Final – 6:50 AM onwards
Women’s 100m Hurdles Final – 8:20 AM

7:30 AM
onwards

WRESTLING Morning session Men’s Greco-Roman 60kg/130kg Rep., Women’s Freestyle 76kg Rep., Men’s Greco-Roman 77kg/97kg & Women’s Freestyle 68kg

9:30 AM

BADMINTON Women’s Doubles Bronze Medal Match Korea v Korea

10:20 AM

BADMINTON Women’s Doubles Gold Medal Match Indonesia v China

11:00 AM

SHOOTING 25m Rapid Fire Pistol Men’s Final Ghulam Mustafa Bashir (PAK) (TBC if athlete qualifies)

11:30 AM

DIVING Men’s 3m Springboard Preliminary

1:30 PM

FOOTBALL Women’s Semi-Final USA v Canada

1:30 PM

GYMNASTICS Men’s Rings Final

2:27 PM

GYMNASTICS Women’s Floor Exercise Final

3:00 PM

HOCKEY Women’s Quarter-Final Netherlands v New Zealand

3:21 PM

GYMNASTICS Men’s Vault Final

3:50 PM
onwards

ATHLETICS Athletics Evening session Men’s 3000m Steeplechase Final – 5:45 PM
Women’s 5000m Final – 6:10 PM

4:00 PM

WRESTLING Evening Session Men’s Greco-Roman 60kg & 130kg Finals
Women’s Freestyle 76 kg Finals

4:30 PM

BADMINTON Men’s Singles Bronze Medal Match Kevin Cordon (GUA) v Anthony Ginting (INA)

4:30 PM

FOOTBALL Women’s Semi-Final Australia v Sweden

5:20 PM

BADMINTON Men’s Singles Gold Medal Match Viktor Axelsen (DEN) v Chen Long (CHN)

5:30 PM

HOCKEY Women’s Quarter-Final Spain v Great Britain