Home » Indian Contingent at Olympic Games Tokyo 2020 – DAY 12
International Sports

Indian Contingent at Olympic Games Tokyo 2020 – DAY 12

Olympic Games Tokyo 2020 – DAY 7

Mumbai

Indian Contingent at Olympic Games Tokyo 2020 – DAY 12* – Wednesday 4th August 2021 

 *The schedule is subject to change basis IOC feed

Indian Contingent at Olympic Games Tokyo 2020 – DAY 12 SCHEDULE

Wednesday, 4th August 2021

START TIME

SPORT

EVENT

ATHLETE

4:00 AM
Onwards

GOLF Women’s Individual Strokeplay – Round 1 Aditi Ashok (5:55AM tee off)
Diksha Dagar (7:29AM tee off)

5:35 AM
Onwards

ATHLETICS Men’s Javelin Throw Qualification Neeraj Chopra

7:05 AM
Onwards

ATHLETICS Men’s Javelin Throw Qualification Shivpal Singh

8:00 AM
Onwards

WRESTLING Men’s Freestyle 57 kg – 1/8 Finals
Men’s Freestyle 57 kg – 1/4 Finals
Oscar Tigreros (COL) v Ravi Kumar
Ravi Kumar v TBD (TBC if athlete qualifies)

8:00 AM
Onwards

WRESTLING Women’s Freestyle 57 kg – 1/8 Finals
Women’s Freestyle 57 kg – 1/4 Finals
Iryna Kurachkina (BLR) v Anshu Malik
Anshu Malik v TBD (TBC if athlete qualifies)

8:00 AM
Onwards

WRESTLING Men’s Freestyle 86 kg – 1/8 Finals
Men’s Freestyle 86 kg – 1/4 Finals
Ekerekeme Agiomor (NGR) v Deepak Punia
Deepak Punia v TBD (TBC if athlete qualifies)

11:00 AM

BOXING Women’s Welter (64-69kg) Semifinal Busenaz Surmeneli (TUR) v Lovlina Borgohain

2:45 PM
Onwards

WRESTLING Men’s Freestyle 57 kg – Semi Finals
Men’s Freestyle 86 kg – Semi Finals
Women’s Freestyle 57kg – Semi Finals
Ravi Kumar Dahiya v TBD (*TBC if athlete qualifies)
Deepak Punia v TBD (*TBC if athlete qualifies)
Anshu Malik v TBD (*TBC if athlete qualifies)

3:30 PM

HOCKEY Women’s Semi-final Argentina v India

INTERNATIONAL ATHLETES SCHEDULE

3:00 AM

MARATHON SWIMMING Women’s 10km Final  

5:30 AM
onwards

ATHLETICS Athletics Morning session Women’s 400m Hurdles Final – 8:00 AM

5:30 AM
onwards

Skateboarding Women’s Park Prelims & Final Sky Brown

5:30 AM

VOLLEYBALL Women’s Quarterfinal Korea v Turkey

7:00 AM

HOCKEY Women’s Semi-final Netherlands v Great Britain

6:30 AM

TABLE TENNIS Women’s Team Semi-final China v Germany

8:00 AM
onwards

WRESTLING Morning session  

9:30 AM

VOLLEYBALL Women’s Quarterfinal Dominican Republic v USA

10:10 AM

BASKETBALL Women’s Quarterfinal Australia v USA

10:30 AM
Onwards

BOXING Semifinal & Final Bouts  

11:00 AM

TABLE TENNIS Men’s Team Semi-final China v Republic of Korea

11:30 AM

DIVING Women’s 10m Platform Preliminary

1:30 PM

SPORT CLIMBING Women’s Combined Qualification

1:30 PM

VOLLEYBALL Women’s Quarterfinal Serbia v Italy

2:45 PM
Onwards

WRESTLING Afternoon session  

3:00 PM
onwards

ATHLETICS Athletics Evening session Women’s 3000m Steeplechase Final – 4:30 PM
Men’s Hammer Throw Final – 4:45 PM onwards
Men’s 800m Final – 5:35 PM
Men’s 200m Final – 6:25 PM
Women’s 200m Final – 6:20 PM

4:00 PM

TABLE TENNIS Men’s Team Semi-final Japan v TBD

4:20 PM

WEIGHTLIFTING Men’s +109 kg Group A  

5:30 PM

BASKETBALL Women’s Quarterfinal Spain v France

6:00 PM

VOLLEYBALL Women’s Quarterfinal Brazil v ROC