Home » Olympic Games Tokyo 2020 – DAY 7
International Sports

Olympic Games Tokyo 2020 – DAY 7

Olympic Games Tokyo 2020 – DAY 7

Mumbai

The below events schedule of Indian Contingent at Olympic Games Tokyo 2020 – DAY 7* – Friday 30th July 2021

*The schedule is subject to change basis IOC feed

 

Indian Contingent at Olympic Games Tokyo 2020 – DAY 7 SCHEDULE

Friday, 30th July 2021

START TIME

SPORT

EVENT

ATHLETE

4:00 AM

GOLF Men’s Individual Strokeplay – Round 2 Anirban Lahiri & Udayan Mane

6:00 AM

ARCHERY Women’s Individual 1/8 Eliminations Deepika Kumari v Ksenia Perova (ROC)

6:17 AM

ATHLETICS Men’s 3000m Steeplechase Heat 2 Avinash Sable

8:15 AM

HOCKEY Women’s Pool A Ireland v India

8:18 AM

BOXING Women’s Light (57-60kg) Round of 16 Sudaporn Seesondee (THA) v Simran Kaur

8:27 AM

ATHLETICS Men’s 400m Hurdles Round 1 – Heat 5 Jabir M Palliyalil

8:35 AM

SAILING Women’s One Person Dinghy – Laser Radial – Race 09 Nethra Kumanan

8:35 AM

SAILING Men’s Skiff – 49er – Race 07, 08 & 09 KC Ganapathy & Varun Thakkar

8:45 AM –
9:33 AM

ATHLETICS Women’s 100m Round 1 – Heats Dutee Chand

8:48 AM

BOXING Women’s Welter (64-69kg) Quarterfinal 2 Lovlina Borgohain v Nien-Chin Chen (TPE)

10:30 AM

SHOOTING 25m Pistol Women’s Final Manu Bhaker & Rahi Sarnobat (TBC if athlete qualifies)

11:05 AM

SAILING Men’s One Person Dinghy – Laser – Race 09 & 10 Vishnu Sarvanan

11:30 AM

ARCHERY Women’s Individual Quarterfinal Deepika Kumari v TBD (TBC if athlete qualifies)

12:15 PM /
12:30 PM

ARCHERY Women’s Individual Semifinals Deepika Kumari v TBD (TBC if athlete qualifies)

1:00 PM /
1:15 PM

ARCHERY Women’s Individual Bronze/Gold Medal Match Deepika Kumari v TBD (TBC if athlete qualifies)

1:15 PM

BADMINTON Women’s Singles Quarterfinal PV Sindhu v Akane Yamaguchi (JPN)

2:00 PM

EQUESTRIAN Eventing Dressage Individual Day 1 Fouaad Mirza

3:00 PM

HOCKEY Men’s Pool A Japan v India

4:42 PM

ATHLETICS 4 x 400m Relay Mixed Round 1 – Heat 2 India

INTERNATIONAL ATHLETES SCHEDULE

5:30 AM –
9:33 AM

ATHLETICS Women’s 100m Round 1 (H), Men’s High Jump (Q), Men’s 3000m Steeplechase Round 1 (H), Men’s Discus Throw (Q), Women’s 800m Round 1 (H), Men’s 400m Hurdles Round 1 (H)

7:11 AM

SWIMMING Women’s 200m Breaststroke Final

7:20 AM

SWIMMING Men’s 200m Backstroke Final

7:29 AM

SWIMMING Women’s 100m Freestyle Final

7:35 AM

VOLLEYBALL Men’s Preliminary Round Brazil v USA

7:46 AM

SWIMMING Men’s 200m Individual Medley Final

9:01 AM

10:10 AM

BASKETBALL Men’s Preliminary Round Slovenia v Japan

11:30 AM

DIVING Women’s 3m Springboard Preliminary

1:30 PM

FOOTBALL Women’s Quarter-final Canada v Brazil

3:30 PM –
5:00 PM

ATHLETICS Women’s 5000m Round 1 (H), Women’s Triple Jump (Q), Women’s Shot Put (Q), Women’s 5000m Round 1 (H), 4x400m Relay Mixed Team Round 1 (H), Men’s 10,000m Final

4:30 PM

FOOTBALL Women’s Quarter-final Netherlands v USA

4:30 PM

TABLE TENNIS Men’s Singles Bronze Medal Match Yun Ju Lin (TPE) v Dimitrij Ovtcharov (GER)

5:15 PM

HOCKEY Men’s Pool B Germany v Netherlands

5:30 PM

TABLE TENNIS Men’s Singles Gold Medal Match Fan Zhendong (CHN) v Ma Long (CHN)

6:15 PM

VOLLEYBALL Men’s Preliminary Round ROC v France

TENNIS Order of Play TBC